TÜRK PDR DERNEĞİ VEKİLİ AVUKATTAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

AVUKAT PELİN ÇELİK SAKARYA’DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Türk PDR Derneği vekili Avukat Pelin ÇELİK SAKARYA önemli bir dava ile ilgili açıklama yaptı. Dava, Hacettepe Üniversitesi’nin Klinik Psikoloji YL programına kanuna aykırı biçimde PDR mezunlarını almamasına karşı açılmıştı.

İlgili açıklama şu şekilde:

Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Anabilim Dalı Başkanlığınca yürütülen Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı’na “Psikolojik Danışma ve Rehberlik” Lisans Programı mezunlarının da kabul edilmesi amacıyla Derneğimizce açılan davada Hüküm Mahkemesi; PDR mezunlarının anılan yüksek lisans programına kabul edilmemesi konusunda bilimsel ve hukuki anlamda yeterli ve kabul edilebilir bir gerekçe ortaya konulamadığı kanaatine varmıştır. Bu suretle ilgili Mahkeme 06.04.2021 tarihinde vermiş olduğu kararla; Hüküm Mahkemesi; PDR mezunlarının anılan yüksek lisans programına kabul edilmemesi konusunda bilimsel ve hukuki anlamda yeterli ve kabul edilebilir bir gerekçe ortaya konulamadığı kanaatine varmıştır. Bu suretle ilgili Mahkeme 06.04.2021 tarihinde vermiş olduğu kararla; “uyuşmazlık konusunun yasal dayanaklarıyla birlikte ve bir bütün olarak değerlendirilmek suretiyle davacı Dernek başvurusunun karşılanması gerekirken, yeterli inceleme ve araştırmaya dayalı olmaksızın tesis edildiği anlaşılan dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmadığı” gerekçesiyle iptal kararı vermiştir. hiçbir idari yargı merciinin hukuka aykırı olmayan bir işlem hakkında iptal kararı verebilmesi mümkün değildir.

Ayrıca Hacettepe Ünv. 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 28. maddesi gereği, 30 gün içinde Mahkemenin davanın kabulüne dair kararının gerekçesi doğrultusunda işlem tesis yükümlülüğü bulunmaktadır. Kamuoyuna saygıyla arz olunur.

Vk. Avukat Pelin ÇELİK SAKARYA

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.