OKUL PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK HİZMETLERİNE YÖNELİK OLUMSUZ İÇERİK TEPKİ ÇEKTİ

OKUL PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK HİZMETLERİNE YÖNELİK OLUMSUZ İÇERİK TEPKİ ÇEKTİ

Okul psikolojik danışma hizmetleri, alanında uzmanlık eğitimini tamamlamış Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunları tarafından verilir. PDR mezunu psikolojik danışmanlar, uygulamalı düzeyde psikolojik danışma eğitimi alarak yetkinlik ve yeterlilik kazanır.

Özellikle son dönemde okullarda psikolojik danışma hizmetlerini özveriyle sürdüren psikolojik danışmanların çalışmalarına karşı bir algı operasyonu yürütülmeye çalışılıyor. Son olarak gündeme gelen, Psikoloji alan akademisyenleri tarafından yazılan bir kitapta psikolojik danışma sürecinde gündem değiştirme ya da belirleme konusuna verilen örnek tepki çekti.

Oya Sorios ve Serap Tekinsav Sütçü tarafından yazılan Ergenler için Bilişsel Davranışçı Terapi adlı kitapta okul psikolojik danışmanının okuldaki çalışmalarına yönelik olumsuz bir algı yaratılıyor. Psikoterapiste gelen danışanın kendini desteklemeyen rehber öğretmene öfkesinin konu alındığı danışma süreci örneğinde okul PDR servislerinde Psikoloji gibi alandışı bölümlerden atanmış olan rehber öğretmenlere yönelik olumsuz bakış açısı dikkat çekiyor. İçerik, bilim ve etik dışı biçimde adeta okullarda yrütülen PDR hizmetlerini hedef alıyor.

Konuyla ilgili olarak Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Türk PDR Topluluk ekibi CİMER etkinliği başlattı. Etkinliğe katılarak kitabın ilgili sayfasında okullarda yürütülen Psikolojik Danışma ve Rehberlik hizmetlerine yönelik olumsuz içeriği şikayet edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.