ASDEP PERSONELİNİN 10 NO’LU İŞ KOLU TEPKİSİ

ASDEP PERSONELİNİN 10 NO’LU İŞ KOLU TEPKİSİ

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ASDEP personelinin tescilli işyerleri üzerinden SGK bildirimlerinin ’17 Sağlık ve Sosyal Hizmetler’ işkolunda yapılmasını istemişti. Bu kararın uygulama aşamasında 30 Ekim 2020 tarihinde geceleyin kurumlara gönderilen bir yazı ile ASDEP 4D’li personel, 17 numaralı işkolundan 10 no’lu büro hizmetleri iş koluna tescillendi.

İl/ilçe sosyal hizmetler merkezinde psikolojik danışmanların da bulunduğu ASDEP görevlileri, birey ya da toplumun psiko/sosyal sağlığı kapsamında hizmet vermektedir. ASDEP personelinin mesleki ehliyet sınırları, psikososyal destek çalışmalarıdır.

Devletin özellikle dezavantajlı gruplara ulaşan eli olarak bilinen ASDEP projesi kapsamında görev alan personel, halka uzman desteği sunmakta, sağlık tedbiri, erken yaşta evliliklerin, aile içi şiddet gibi örsekeyici yaşantıların önlenmesi gibi psiko/sosyal çalışmalarda aktif rol oynamaktadır.

Görev kapsamı doğrudan halkın psiko/sosyal sağlığı olan ASDEP 4D’li personelin görevleri genel olarak evrak hizmetleri ile sınırlı işkoluna tescil edilmesi, özlük hakları kapsamında önemli sorunları beraberinde getirecektir.

Konuyla ilgili olarak Türk PDR Derneği, ASDEP mensubu meslektaşlarımız adına itiraz başvurusunda bulunduğunu açıkladı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.