UMUT IŞIĞI PSİKOLOJİK DANIŞMANLAR VE MOBBİNGİN KARANLIĞI

UMUT IŞIĞI PSİKOLOJİK DANIŞMANLAR VE MOBBİNGİN KARANLIĞI

Psikolojik Danışman Naile DARAKÇI

Mobing, her meslekte olduğu gibi sahadaki meslektaşlarımızın da üzerinde kara bulutlar gibi dolaşıyor. İşyerinde psikolojik taciz olarak ifade edilen ve bir tür terör eylemi olarak da görülen mobbing insanın hak ve özgürlüklerine, bireyselliğine karşı işlenen bir suç olarak kabul ediliyor. Bazen mobbing kurbanı için bu durum zorbalığa, tacize veya ‘köleymiş gibi muamele etme’ tarzı insanlık dışı davranışlara dönüşebiliyor. Gerek özel kurumlarda çalışan meslektaşlarımız, gerekse MEB bünyesinde ya da diğer devlete bağlı kurumlarda çalışan meslektaşlarımızın en çok dert yandığı konulardan biri de idarenin ‘dosya getir götür’ ya da bunun gibi psikolojik danışmanın mesleki ehliyet sınırları içinde olmayan yığınla ayak işinde çalıştırılmasıdır.

Peki bundan on yıl öncesine kadar geleceğin mesleği olarak lanse edilen Psikolojik Danışmanlığın bugün geldiği noktada psikolojik danışmanlarımızı bu tür bir mobbing ile karşı karşıya bırakan nedir?

Bu soruya verilecek yanıtlardan biri; psikolojik danışmanlara adeta yapışmış olan: “Psikolojik Danışmanlar yatıyor” inanışıdır. Veli, öğrenci, okul yönetimi üçgeninde oldukça zor vakalarla karşılaşan ve bunları çözebilmek için uğraşan, okulların kalbi olarak bilinen rehberlik servisinin işleyişinde birincil ve aktif rol oynayan, dezevantajlı gruplarla profesyonel biçimde çalışan, öğrenciye yönelik saldırganlık eylemlerinin açığa çıkmasında ülke genelinde etkili olan, okul çağı çocuğunun travmatik yaşantıları ile başetmesinde  profesyonel destek sunan, travmatik yaşantıların etkilerini arayan ve gerektiğinde uzmanca yönlendirme ile hayatlara dokunan okul psikolojik danışmanları, çoğu zaman art niyetli biçimde etiketlenmeye çalışılmaktadır. İnsanların gözünde mesleğimizin niteliğini düşüren bu duruma eğitim tarihimizin en büyük yanlışlarından biri olarak PDR’ ye alan dışı atamaların sebep olduğu açıktır. İşin ehli olmayan alan dışı kişilerin, PDR’ nin etik, ilke ve değerleri ile uzmanlığına ve mesleki ehliyetine sahip olmayışı, maalesef mesleğimizin itibarını düşüren bu tür olumsuz etiketlemeleri beraberinde getirmiştir.

 Günümüzde Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik  programını ve Psikolojik Danışmanlığı; mesleğini gerçekten seven, içselleştiren, hakkıyla yapan meslektaşlarımız yoluyla ve Türk Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik derneğinin alan mücadelesinde oynadığı aktif rol ile daha da çok tanıtmış ve benimsetmeye başlamış durumdayız. Bu çabaların, eğitimde öğrencinin biricikliğini önceleyen eğitim kurumlarının rehberlik servislerinde personel istihdamında tamamen PDR mezunlarına yönelmesiyle sonuçlanması en büyük temennimizdir. Gerçekte PDR, bir okulda eğitim öğretim faaliyetleri içinde ruh sağlığı hizmetleri kapsamında bir hizmet alanı olmasına rağmen, meslektaşlarımızın karşılaştığı mobbingler, rehberlik personeline idare işleri yığmalar, ‘getir götür’cüymüş gibi muameleler devam etmekte, bu durum kurumun PDR hizmetlerini niteliksizleştirmektedir. Bunun yanında mesleki bir mobbing ile niteliksizleştirilen rehberlik kadrosu çalışanı psikolojik danışmanlar, bu sorunlarla boğuşurken asıl işini yapmak için yıpranmış, bunalmış ve yorulmuş olmaktadırlar, istedikleri dikkati işlerine veremediklerinden verimli olmaları zorlaşmaktadır. Psikolojik danışmanın asıl görevi,  danışanının veya öğrencisinin ruhuna, kalbine, yaşamına dokunmaktır. Onun yaşamını şekillendirmesine, sorunlarıyla başa çıkmasına, sorunlarının çözüm yollarını aramasına yardımcı olmaktır, bu konuda onu cesaretlendirmektir. Danışanı için psikolojik danışmanı aslında bir umut ışığı, kendi içindeki güce uzanan bir yardım elidir. Psikolojik danışmanların umut ışığı, kendi üzerindeki karanlığın içinde kıvranırken etrafını nasıl aydınlatacak? Bunun önüne geçilmeli, bu konuda asla taviz vermemeli, tolerans göstermemeli ve bu konuda dimdik durulmalıdır.

 Biz psikolojik danışmanlar, mobbinge asla boyun eğmemeliyiz ki umut ışığı olmaya devam edelim, insanların hayatını aydınlatmalarına yardımcı olalım. Velhasıl kelam Psikolojik Danışmanlar sadece kendi işini yapsınlar, tükenmesinler, zaten bu iş yükü onlar için yeterince fazla ve yoğun.

İnsanlara umut ışığı olmanızı engelleyecek karanlıkları yenmemiz dileğiyle!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.