Oğuz ÖZAT’ tan Psikolojik Danışmanların Mesleki Yeterlilikleri Konusunda Haklı Tepki!

Oğuz ÖZAT’ tan Psikolojik Danışmanların Mesleki Yeterlilikleri Konusunda Haklı Tepki!

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği genel başkanı Oğuz ÖZAT, bir psikolojik danışmana açılan davaya karşı sosyal medya hesabından tepki gösterdi. ÖZAT, psikolojik danışman meslektaşımıza yönelik ‘terapi yapamaz’ gerekçesi ile Türk Psikologlar Derneği avukatı aracılığı ile açılan dava dilekçesine sert yanıt verdi.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik lisans programı, uygulamalı düzeyde bir ruh sağlığı hizmetidir. Alan mezunları, 3. ve 4. sınıfta ağırlıklı olarak uygulamalı düzeyde Psikolojik Danışmanlık eğitimi almaktadırlar. Lisans yetkinlikleri ve yeterlilikleri psikolojik danışmanlık hizmetini temel almaktadır. Psikolojik Danışma ve Rehberlik lisansı, uygulamalı psikolojik danışma/terapi eğitimidir. Alanın lisansüstü eğitimleri yoluyla da terapi becerileri geliştirilmektedir. Dolayısıyla da dava dilekçesinin bilimsel ve etik yanı bulunmamaktadır.

Bununla beraber ülkemizde Mesleki Yeterlilikler Kurumu tarafından onaylanmamış, bilimsel ve etik bir kabulü olmayan unvanlarla halkın ruh sağlığı istismar edilmektedir. Ruh sağlığı uzmanlık alanlarının, alanımızdaki şarlatanlarla mücadele etmesi gerekir. Bir diğer ruh sağlığı mesleğini hedef almalarının etik ve vicdani hiçbir yanı bulunmamaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.