Oğuz ÖZAT’ tan Psikolojik Danışmanların Mesleki Yeterlilikleri Konusunda Haklı Tepki!

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği genel başkanı Oğuz ÖZAT, bir psikolojik danışmana açılan davaya karşı sosyal medya hesabından tepki gösterdi. ÖZAT, psikolojik danışman meslektaşımıza yönelik ‘terapi yapamaz’ gerekçesi ile Türk Psikologlar Derneği avukatı aracılığı ile açılan dava dilekçesine sert yanıt verdi.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik lisans programı, uygulamalı düzeyde bir ruh sağlığı hizmetidir. Alan mezunları, 3. ve 4. sınıfta ağırlıklı olarak uygulamalı düzeyde Psikolojik Danışmanlık eğitimi almaktadırlar. Lisans yetkinlikleri ve yeterlilikleri psikolojik danışmanlık hizmetini temel almaktadır. Psikolojik Danışma ve Rehberlik lisansı, uygulamalı psikolojik danışma/terapi eğitimidir. Alanın lisansüstü eğitimleri yoluyla da terapi becerileri geliştirilmektedir. Dolayısıyla da dava dilekçesinin bilimsel ve etik yanı bulunmamaktadır.

Bununla beraber ülkemizde Mesleki Yeterlilikler Kurumu tarafından onaylanmamış, bilimsel ve etik bir kabulü olmayan unvanlarla halkın ruh sağlığı istismar edilmektedir. Ruh sağlığı uzmanlık alanlarının, alanımızdaki şarlatanlarla mücadele etmesi gerekir. Bir diğer ruh sağlığı mesleğini hedef almalarının etik ve vicdani hiçbir yanı bulunmamaktadır.

By PDR Gazetesi

Türkiye’nin ilk PDR Gazetesi. Ruh sağlığı alanının en yetkin meslek grubu olan PDR'den haberlerin, etkinliklerin bulunduğu platform.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: