ÇOCUKLAR İÇİN ANİMASYON FİLM ÖNERİLERİ-2

Çocuklar İçin Animasyon Film Önerileri-2

Psik. Dan. Şeydanur ACAR

TERS YÜZ

Vizyon tarihi: 19 Haziran 2015

Yönetmen: Pete Docter, Ronaldo Del Carmen

Tek bir duyguda yaşayamayız. Bu yüzden tüm duygularımızı tanımak, onlarla yaşamayı öğrenmek zorundayız. Bu animasyon filmi; hangi yaşta olursanız olun kendinizde birçok anlamı bulabileceğiniz efsane bir yapıt. Çeşitli duygulara sahip olmamıza rağmen şimdilik beş duygumuz( neşe, tiksinti, öfke, korku, üzüntü) üzerinden kurgulanmış bu filmin çocukların anlayabileceği düzeyde olduğunu söyleyebiliriz. Ters yüz animasyonu, insan beyninin mutluluk üretmek için ne kadar çok çabaladığını ama üzülmenin de kızmanın da hayatta bir yeri olduğunu gözler önüne seriyor. Yani her zaman mutlu olmak zorunda değiliz, kaçınılmaz olarak yaşayabileceğimiz başka duygular da var. Unuttuğumuz bu güzel detayı hayatımıza katması bu filmi daha eğlenceli hale getirmiş.

THE LORAX

Vizyon Tarihi:13 Nisan 2012

Yönetmen: Chiris Ranaud, Kyle Balda

Doğayı korumanın ne kadar önemli olduğunu kendinize hatırlatmak mı istiyorsunuz? Bir an gözlerinizi kapatın ve ağaçların, denizlerin, temiz havanın yok olduğunu düşünün.  Bu düşüncemiz gerçekleşirse dünyanın ne kadar kötü senaryolarla karşılaşacağını filmi izlediğinizde fark edeceksiniz. Yalnızca insanlarla değil hayvanlarla, ağaçlarla da empati kurulması gerektiğini çocuğunuza fark ettirmek istiyorsanız bu animasyon çizgi film tam size göre.

PATRON BEBEK

Vizyon Tarihi: 31 Mart 2017

Yönetmen: Tom McGrath

Patron bebek, bir bebeğin ve abisinin birlikte yaşarken yaşadığı sıkıntılar ve anne babanın bu sıkıntılı durumlara verdikleri tepkilerle ilgili bolca mizah içeren bir animasyon. Eğlenceli olmasının yanı sıra bu animasyonu 6-7 yaşındaki bir çocuğun izlemesi gerçek dışı korkulara kapılmasına sebep olabilir. Filmde bebeklerin dünyaya gelişleri hakkında gerçekle bağlantısı olmayan bir kurgu var. Aynı zamanda çocukların izledikleri görsellere fazlasıyla inandığını da hesaba katarsak yeni doğmuş bebeklerin tehlikeli olduklarını ve ailelerini ele geçirecek bir düşman olduklarını düşünebilirler. Bu tarz bir düşünce, evdeki kardeş kavgalarına zemin hazırlama riski taşır. Bu yüzden daha çok 10 yaşından sonra izlenmesi; hem şaka öğelerinin anlaşılması, hem de kafa karışıklığının engellenmesi açısından faydalı olacaktır.

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.