Engelli Değil, Özürlü!

     Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Günün mahiyetine bak. Engelliymiş! Bir bireyin engelini ancak o toplum ona bahşeder. Bahşeder diyorum çünkü bir birey engelli değildir, engelleri toplumun imkân ve yapısı oluşturur.

     Doğru kavram engelli değil, özürlülüktür. Bu durum amiyane bir tabir olarak karşımıza çıkıyor olabilir. Hatta bazılarımız için bu bir hakaret olarak algılanıyor da olabilir. İnsanların kalıp yargıları artık yıkılmalı. Daha masumane gözüksün diye yanlış olana göz yummak hata. Engelliler günü değil, özürlüler günü doğru tabir.

     Bunu biraz daha iyi ifade etmek istiyorum. Bir uzuv eksikliğini düşünelim; bireyin elleri yok. Bu bireyin elleri olmadan da elleriyle yapacağı işlevleri yapabileceği bir ortam yaratmak yine insanlığın ellerinde. Eğer insanlık bunu gerçekleştirmezse bu engel olur. Ancak bir bireyin uzuv kaybı diğer insanlardan bağımsız olarak özürdür.

     Bir başka yetersizlik ifade edeyim; işitme bozukluğu. Bu onu yine engelli yapmaz. Çünkü bir cihaz neticesinde bu engel ortadan kalkar. Ancak bu durum o bireyin işitme özürlü olduğu gerçeğini değiştiremez. Bunu ne toplumun o bireye sunacağı imkân değiştirebilir, ne de özür giderilebilir.

     Sonuç olarak bugün bir özellik taşıyor evet. Ama özelliği sırf daha nahif gözüküyor diye çarpıtmak özellikle biz ruh sağlığı uzmanlarına yakışır bir davranış olamaz.

     Tüm yetersizliği bulunan bireylerin 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü’nü kutlarım.

     Aramızdaki standart farklarının yok olmasını dilerim.

     Psk. Dan. Mücahid Arslantaş

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.