Cicero – Yükümlülükler Üzerine

Mücahid ARSLANTAŞ

     Cicero (MÖ 106 – MÖ 43) Romalı büyük devlet adamı, hatip ve düşünür. Yükümlülükler Üzerine, Roma için yaşayan Cicero’nun ölümünden önce yazdığı son teknik eserdir. Eserde oğlu Marcus’a nasihat ederken aslında tüm Roma’ya hitap eder. Onun için bir ders kitabı yazmış gibi görünür ancak tüm Roma insanına öğreti oluşturmak derdindedir. Eserde temel problemleri sorgular, eleştirir ve yeniden cevaplar.  Yararlı olan ile ahlaken doğru olan çatışırsa ne olur, erdemli olan yararlı mıdır, ahlakın yerine neler konabilir? İşte bütün bunları tartışan, devlet görevleri zamanındaki yaşantılarından örnekler vererek tartışmayı renklendiren; erdem, dostluk, şöhret, cömertlik, aile gibi temel kavramları yükümlülükler çerçevesinde kritik eden, toplumun şekillenmesi ve devlet ile halk ilişkisinde paydaşların yükümlülüklerin neler olduğunu ve hangilerinin ahlaken doğru sayılabileceğini belirleyen Yükümlülükler Üzerine, sağduyu kavramına önem veren herkesin okuyup memnun kalacağı sosyopolitik bir kült.

 

Kitabın İçinden Bazı Pasajlar

– Hiçbir mülk doğası gereği özel değildir ancak uzun süreli sahiplikle, zaferlerle, yasayla, takasla, anlaşmayla ya da kişinin talihiyle özel olur.

 

– Birçok insan savaştaki başarıların, barıştaki başarılardan üstün olduğunu düşünür. Bu düşüncenin kırpılması gerekir ki, durum aslında tam tersidir.

 

– Her şeyi iyi ve dilediğimiz gibiyken kibirden, böbürlenmeden ve gururdan özenle kaçmalıyız, zira kötü durumda olduğu gibi, iyi durumdaki aşırı tepki de zayıflık işaretidir.

 

– Tanrılar adına, bilgelikten daha tercih edilesi, daha seçkin, insan için daha iyi ve yine insan için daha değerli ne var?

 

– Serbest olduğum zamanda asla az serbest olmam, yalnızken de asla az yalnız kalmam. Büyük ve bilge bir adama yakışan, harika bir söz!

 

– Anlaşılıyor ki dostlukta yararlı görünen, ahlak ile çatıştığında yarar görüntüsü kaybederken ahlaki doğruluk kazanır; dostluktan ahlaken doğru olmayan şeyler beklenirse, sadakat ve bağlılık dostluğun önüne geçer.

By PDR Gazetesi

Türkiye’nin ilk PDR Gazetesi. Ruh sağlığı alanının en yetkin meslek grubu olan PDR'den haberlerin, etkinliklerin bulunduğu platform.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: