OKUL PSİKOLOJİK DANIŞMANLARI AŞI LİSTESİNE ALINMADI!

Küresel çapta mücadele verilen COVİD-19‘ a karşı en büyük silah olarak görülen aşılama çalışmaları, belirli planlamalar dahilinde sürüyor. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okulların yüzyüze eğitime başlayan kademelerinde, yüzyüze eğitim kapsamında görev yapan öğretmenlerin aşılanması sürüyor. Bu hafta itibariyle sınıf öğretmenleri, E-Nabız sistemi üzerinden randevu alarak aşı olabilecekler.

Aşılama çalışmslarında bir detaysa gözlerden kaçmıyor. Pandemi sürecinden bu yana okullarda psikolojik hizmetler kapsamında özveri ile görev yapan, yüzyüze eğitimin başlaması ile birlikte haftanın 4 ya da 5 günü okullarda bulunan psikolojik danışmanlar aşı listesinde yer almıyor. Okullarda öğrencilerle birebir ya da grup rehberliği kapsamında sürekli temas halinde olan, okullarına toplu taşıma ile gidip gelen, servis kullanması gereken psikolojik danışmanların neden aşı listelerinde yer almadığı merak ediliyor.

Yüzyüze eğitim kapsamında yapılan aşılama çalışmalarına okullarında görevlerinin başında olan psikolojik danışmanlar da derhal dahil edilmelidir.

Konuyla ilgili olarak Türk Pdikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

“Pandeminin başından bu yana özverili bir şekilde çalışan, tüm öğretmenler gibi uzaktan, yüz yüze her türlü görevi büyük fedakarlıkla yerine getiren rehberlik öğretmeni ve psikolojik danışman meslektaşlarımızın maruz kaldığı bu ayrımcılık kesinlikle kabul edilemez. Konuya ilişkin gerekli çalışmaların ivedilikle yapılması, sundukları yüz yüze hizmet dolayısıyla yüksek risk altında bulunan rehberlik öğretmeni ve psikolojik danışmanların da öncelikli aşılanacak öğretmen listelerine dahil edilmesi ve istemsizce neden olunduğunu düşündüğümüz mağduriyetin giderilmesi talebimizdir.”

Ülke genelinde yüz yüze eğitimin devam ettiği kademelerde görev yapan öğretmenlerin aşılanması çalışmalarına başlandığı ancak bu kademelerde görev yapan meslektaşlarımızın liste dışında tutulduğu bilgisi üzerine bakanlığa resmi yazımızı yazdık ve mağduriyetinin giderilmesi talebimizi ilettik.”

By PDR Gazetesi

Türkiye’nin ilk PDR Gazetesi. Ruh sağlığı alanının en yetkin meslek grubu olan PDR'den haberlerin, etkinliklerin bulunduğu platform.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: