TÜRK PDR DERNEĞİ KLİNİK PSİKOLOJİ YÜKSEK LİSANSINA PDR PROGRAMINI KABUL ETMEYEN ÜNİVERSİTELERİ İLAN ETTİ!

TÜRK PDR DERNEĞİ KLİNİK YÜKSEK LİSANSINA PDR PROGRAMINI KABUL ETMEYEN ÜNİVERSİTELERİ İLAN ETTİ!

Bilindiği gibi Klinik Psikolojik yüksek lisans eğitimi yasal olarak PDR programlarının hakkıdır. Ancak son zamanlarda kimi üniversiteler tarafından PDR çizgisinde eğitim hakkının yok sayıldığı görülmektedir. Bazı üniversiteler, Klinik Psikoloji yüksek lisansına kanuna aykırı şekilde PDR programını kabul etmemektedir. Bu durum, Psikolojik Danışma ve Rehberlik sahasında tepkiye yol açmıştır.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanının sivil toplum kuruluşu Türk PDR Derneği, konunun yakın takipçisi olmaya devam etmektedir. Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği yönetimi tarafından ilgili üniversitelere resmi yazı gönderilmiştir. Resmi yazı gönderilmesine rağmen psikolojik danışmanların eğitim haklarını ihlal eden üniversitelerin isimleri dernek tarafından yayımlanmıştır.

Türk PDR Derneği yaptığı açıklamada konuyla ilgili olarak üç üniversite hakkında yasal işlemlerin başlatılacağını da duyurdu. Dernek tarafından konunun mahkemeye taşınma gerekçeleri şu şekilde verildi:

  • Anayasanın tanıdığı eğitim hakkının gasp edilmesi,
  • Psikolojik Danışma ve Rehberlik mezunlarının kariyer olanaklarının önünün kesilmesi,
  • Tababet Kanunu’ na aykırı olunması,
  • Tababet Kanunu’nun tanıdığı unvan hakkının yok sayılması.

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği’ nden Çağrı

Psikolojik danışmanların mesleki kalesi ve mesleki mücadelenin öncüsü Türk PDR Derneği, meslektaşlarını konuyla ilgili olarak duyarlı olmaya çağırdı. Türk PDR Derneği; PDR’ yi klinik yüksek lisansı için yok sayan üniversitelerle kabul edenlerin listesini yayımladı. Özellikle niversitelerle işbirliği noktasında listeye dikkat edilmesi konusunda psikolojik danışmanların duyarlı olmaları bekleniyor.

PDR Gazetesi olarak derneğimizin konuyla ilgili hassasiyet çağrısını kabul ettiğimizi belirtiriz. Psikolojik danışmanlar ve Türk PDR Derneği üyeleri olarak sahadayız ve her konuda derneğimizin yanındayız. Klinik Psikolojik Yüksek lisans eğitiminin meslektaşlarımız için yasal bir hak olduğunun farkındayız.

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği’ nin ilgili yazısı için tıklayınız:

https://pdr.org.tr/2021/03/10/klinik-psikolojiye-psikolojik-danisma-ve-rehberlik-mezunu-kabul-etmeyen-ve-kabul-eden-universiteler/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.