Adalet Bakanlığı yaptığı açıklamada cezaevlerinde görevli personel ve ailelerinin talep etmesi durumunda Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından psikolojik danışmanlık hizmeti verileceğini bildirdi.

Ancak söz konusu açıklamada psikolojik danışma hizmetini yüzyüze ya da online olarak verecek uzman personelden ‘uzman psikolog’ olarak bahsedilmesi, akıllara ‘Psikolojik danışma yetkinliği psikolojik danışmanların değil midir?’sorusunu getirdi. Bilindiği gibi ‘psikolojik danışma’ hizmetlerinde yetkin ve yeterli uzman personelin yetiştiği tek lisans programı; Psikolojik Danışma ve Rehberlik’tir.

Psikolojik danışmanlık, uzmanlık eğitiminin yalnızca Psikolojik Danışma ve Rehberlik programında verildiği, profesyonel bir ruh sağlığı hizmeti olup ilgili alan mezunları Adalet Bakanlığı’nda pedagog olarak da istihdam edilmektedir.

Adalet Bakanlığı bünyesinde psikolojik danışma hizmetini yürütebilecek yeterliliğe sahip lisans mezunları psikolojik danışmanlardır. Dolayısıyla söz konusu hizmet için alımlarda tek kaynak program Psikolojik Danışma ve Rehberlik, uzman personelin unvanı ise psikolojik danışman olmalıdır.

PDR Gazetesi olarak konuyla ilgili çevrimiçi yazılı bir dilekçe bakanlığa gönderilmiştir.

By PDR Gazetesi

Türkiye’nin ilk PDR Gazetesi. Ruh sağlığı alanının en yetkin meslek grubu olan PDR'den haberlerin, etkinliklerin bulunduğu platform.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: