Renklerin Psikolojik Etkileri Nelerdir? Renkler, Rehberlik Servisinde Nasıl Kullanılır?

Renklerin Psikolojik Etkileri Nelerdir? Renkler, Rehberlik Servisinde Nasıl Kullanılır?

Yasemin Şengör

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bilim Uzmanı

İçinizi açan, ferah bir ortamda ansızın huzura kapıldığınız, kasvetli bir ortamda içinizin daraldığı mutlaka olmuştur. Mekanlar, mobilyaların yerleşim düzeninden ortamın ışığına dek psikolojimiz üzerinde olumlu ya da olumsuz etkiler yapabiliyor. Mekanlarda renklerin kullanımı insan psikolojisi üzerinde sandığımızdan çok daha güçlü etkiye sahip.

PDR mezunlarının özellikle psikolojik danışma noktasında etkili biçimde kullandığı ve okulların kalbi olarak bilinen rehberlik servislerinin donanımı kadar serviste kullanılan renkler de danışanları etkileyebiliyor. Psikolojik danışmanlar, özellikle psikolojik danışma sürecinde samimi bir danışan danışman ilişkisinin yakalanması için rehberlik servislerini olabildiğince sade ve ferah ortamlar olarak tasarlamaya çalışıyor. Aydınlık, açık renk konsept kullanılmış, çiçek gibi aksesuarlarla renklendirilmiş, kitaplığı bulunan ve dolapları kapaklı, sessiz ve dingin bir ortamın bireylere güven verdiğini unutmamalı.

Mekanlarda hangi renkler ne tür etkiler yaratır?

Mekanda kullandığınız renklerin o ortamda bulunan bireyler üzerinde üzüntüden öfkeye, neşeden, mutluluğa dek heyecansal çok farklı etkileri bulunmakta. İşte mekanda renklerin psikolojik etkileri…

Siyah: Asaletin sembolü, vazgeçilmez renk siyah mekanlarda nasıl etkiler yapıyor? Siyah renk mekanda nasıl ve neden kullanılıyor? Siyah, mekanlarda zerafet, ciddiyet etkileri yaratabilir ve konsantrasyonu arttıran bir renktir. Ancak bir şartla: mekanda ölçülü kullanılmalıdır. Siyahın mekanlarda ağırlıklı kullanımı mekan türüne göre bireylerde ölüm algısı, kasvet, hüzün yaratabilir. Bu sebeple özellikle rehberlik servisinde çok dikkatli kullanılmalı, açık tasarımlarda renk dengesi yaratmalıdır. Beyaz ağırlıklı odanızda masanıza yerleştireceğiniz siyah bir kaç obje, renkli  ve cıvıl cıvıl bir tasarım içinde duvara monte ettireceğiniz siyah kitap rafları, orta sehpada kullanabileceğiniz siyah bir dekoratif objenin odanızın havasını değiştirdiğini göreceksiniz.

Kırmızı: Kırmızının ünü geçmişten günümüze biliniyor: çekici ve kışkırtıcı bir renktir. Mekan tasarımlarında kırmızı daha çok yatak odaları ile iştahı arttırması nedeniyle mutfaklarda tercih edilir. Az ışık alan ortamlarda fazla kullanımı boğucu bir etki yaratabilir. Rehberlik servisi gibi dinginlik ve sakinlik isteyen bir ortamda duvarda kesinlikle tercih edilmemelidir, kalem kutusunda kalemler, küçük bir sehpada örtü şeklinde mekanın konseptine uygun olarak çok az kullanılabilir. Enerjisi yüksek aktivitelerin bulunduğu salonlarda masa rengi gibi daha geniş yüzeylerde tercih edilebilir.

Turuncu: Turuncu mekanda neşe verici bir etki bırakmaktadır. Pozitif bir renktir ve sıcaklığı ile mekanlarda samimi bir atmosfer yaratır. Duvarda turuncu bir pano ya da duvara monte edeceğiniz turuncu tonlarında tablo, turuncu yüzeye sahip bir sehpa, turuncu ve geniş yüzeyli objeler, rehberlik servislerinde samimi ve sıcak bir ortam yaratacaktır. Eğer turuncu ağırlıklı konsept rengi olarak seçilirse odanın tamamen aynı tonda kullanılmaması önemlidir ve açık tonları ile koyu turuncu dengeli kullanılmalı, bu denge daha çok açık tonlarında baskın olmalı ayrıca açık tonlar siyah küçük objelerle yatıştırılmalıdır.

Sarı: Pozitif, neşe veren bir renktir. Fakat mekanda baskın olmamalı, duvarlarda kullanılmamalıdır. Nazi toplama kamplarında esirler baştan aşağı sarı renge boyanmış hücrelerde delirmesi için bırakılırdı. Mekanlarda dengesiz kullanımı, psikolojik olarak öfkeye sebep verir. Sarı bir papatya, çiçek aksesuarı, bir kalemliğin içine bırakacağınız sarı bir kaç kalem, mekanda neşe etkisini verecektir. İlkokul ve okul öncesi kurumların rehberlik servisinde sevimli objelerde tercih edilebilir.

Mavi: Mavi, mekanlarda nasıl kullanılor? Sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Açık tonları güven algısı yaratır. Yatıştırıcı bir renk olarak oturma alanında, sandalyelerde tercih edilebilir. Mekanlarda mavi konsept mavinin tonları ile açık-koyu dengesi yaratılarak oluşturulursa ortama dinginlik etkisi verir.

Mor: Pazarlama sektöründe depresif bireylerin rengi olarak bilibir ve koyu tonlarının mekanda baskın kullanımı hüzün etkisi yaratır. Mor, melankolik bir renktir ve rehberlik servisinde baskın kullanıma uygun değildir.

Beyaz: Saflığın rengidir. Mekanlarda ışığın dengeli dağılmasını ve mekanın aydınlık görünmesini sağlar. Rehberlik servisinde duvarlarda tercih edilebilir. Çok ışık alan mekanda aydınlığı dengelemek için beyaz konsept siyah ile kullanılabilir. Beyaz konseptin yanında mavi ya da yeşil dengeleyici olarak oldukça dingin bir mekan yaratır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.