ŞİDDETİN KARANLIK YÜZÜ: MOBBİNG

ŞİDDETİN KARANLIK YÜZÜ: MOBBİNG

Son birkaç ay içinde gündeme gelen, iki genç kadının özkıyım haberinin perde arkasında korkunç bir gerçekle yüzleştik: Mobbing, birey için son derece yıkıcı etkilere sebebiyet veren bir insanlık suçudur!

Üzücü olaylarla son zamanlarda sıklıkla gündeme gelen ancak her kurumda, her an, sosyal ilişkiler ağı içinde herkesin maruz kalabileceği ve ilk kez 1984 yılında Heinz Leymann tarafından ortaya atılan mobbing, birey ya da grup tarafından bir başka bireye uygulanan sosyal içerikli, psikolojik bir saldırganlıktır. Mobbing, işyerinde psikolojik taciz, yıldırma, işyeri terörü olarak da bilinir. Çalışanı işten uzaklaştırma, istifaya zorlama amacı ile sistematik biçimde ve kasıtlı olarak uygulanan bir şiddet türüdür.

Mobbing davranışı, kendini gösterme ve iletişimin oluşumunu engelleme, sosyal ilişkilere saldırı, itibara saldırı, kişinin mesleki durumu ya da yaşam kalitesine saldırı, kişinin bedensel sağlığına saldırı şeklinde beş ana grup altında toplanır. Saldırgan; kurbanının işyerinde kendini kanıtlamasını engelleme, işyerinde iş arkadaşlıkları kurmasının önüne geçme, kurbanı kimseyle konuşturmama, kurbanla konuşmama, çalışanın arkasından kötü konuşma, iftira ve dedikodu yayma, kurbana görevi dışında işler yükleme, fiziksel saldırıda bulunma gibi saldırgan davranış örüntüleri ile çalışanın ruhsal bütünlüğünü örselemektedir.

Mobbing araştırmaları, mobbing uygulayan saldırganların çoğunlukla otokontrol düzeyi düşük, ve aşırı kontrol ihtiyacı duyan, öfkeli, kendine güven problemi olan, itibar kaygısı taşıyan ve güç sahibi olmak isteyen bireyler olduğunu göstermektedir. İşyerinde çalışana karşı mobbing uygulayan kişilerin, bu saldırganca davranışının altında işyerinde yönetimin zayıflığı gibi örgütsel sebepler bulunabileceği gibi zarar vermekten zevk duyma, düşmanlıktan zevk alma, güçlü görğnmek için gruba uyma gibi çok çeşitli bireysel etkenler de kişinin mobbing uygulamasının altında yatmaktadır.

Kurbanları üzerinde travmatik bir yaşantı olan, kurbanın kendilik algısında zayıflamaya, düşük kendilik algısına bağlı psikosomatik etkilere, bireyin insan ilişkilerinde bozulmalara, yaşam kalitesinin düşmesine yol açan mobbing, bireyin insan hak ve özgürlüklerine yönelik işlenen bir suçtur. Mobbing, ülkemizde yargıya kararlarına da girmiş, davalara konu olan bir kavramdır ve kurbanın haklarını yasal yollarla aramasının önü açıktır. Mobbing kurbanları, saldırganlık davranışı karşısında bedensel ve ruhsal bütünlüğüne karşı işlenen suçu örtbas etmemeli, suça boyun eğerek istismarın devamına olanak vermemeli ve suç karşısında hakkını yasal yollarla aramalıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.