OKUL PSİKOLOĞU UNVAN SAHTECİLİĞİDİR

OKUL PSİKOLOĞU UNVAN SAHTECİLİĞİDİR

Kişi ya da kurumların çeşitli platformlarda paylaştıkları “okul psikoloğu” unvan sahteciliğidir. Eğitimde psikolojik hizmetler kapsamında yetkin ve yeterli ruh sağlığı profesyonelleri, psikolojik danışmanlardır. Dolayısıyla da okullarda psikolojik hizmetler alanında kaynak teşkil eden lisans Psikolojik Danışma ve Rehberlik’ tir. Hal böyle iken okullarımızda psikolojik hizmetler kapsamında unvan ve kadro sorunu yaratacak tartışmalar gereksizdir.

Milli Eğitim Bakanlığı Devlet ve özel okullarında;

  • 1739 sayılı Temel Eğitim Kanunu,
  • 222 Sayılı İlköğretim kanunu,
  • 31213 sayılı Rehberlik ve Psikolojik Danışma  Yönetmeliği,
  • Özel Öğretim Yönetmeliği,
  • Özel Okul Kurum Açma ve Çalıştırma Yönergeleri ve yasal hükümlerine

göre hangi kadrolar ve unvanlarda personel çalıştırılacağı açıkça hükme bağlanmıştır.

Yine Talim Terbiye Kurulu 9 no’lu kararları ile özel okullarda çalıştırılacak öğretmen branşları bellidir. Atamaya haiz bölümler ve öğretmen unvan ve branşları net olarak ifade edilmiştir. Kurumların bu kararlar doğrultusunda personel temin edebileceği ve branş unvanlarının ne olduğu açık olarak ortadadır.

Yasal olarak çalışma ruhsatı dışında okullarda olmayan psikolog veya ülkemizde olmayan okul psikoloğu unvan kullanımı aynı zamanda Kamu Rekabet kurumu ve Çalışma Bakanlığı yasal hükümlerine de aykırıdır.

Bununla beraber okul rehberlik kadrosunda bulunan Psikoloji mezunlarının, Psikolojik Danışma ve Rehberlik mezunu olmadığı halde Psikolojik Danışman unvanı kullanması Rehberlik ve Psikolojik Danışma Yönetmeliğine göre mümkün değildir. İlgili yönetmeliğe göre sadece Psikolojik Danışma ve rehberlik lisans mezunları tarafından ‘’psikolojik danışman’’ unvanı kullanabilmektedir.

Özel öğretim yönetmeliğinde okullarda çalıştırılacak personel unvanları açıkça yazılıdır ve bu unvanlar içerisinde ‘okul psikoloğu’ veya psikolog unvanı bulunmamaktadır.  Aynı zamanda mesleki Yeterlilikler Kurumu tarafından okul psikoloğu diye bir meslek tanımlanmamıştır. Ülkemizde bu unvanı veren bir lisans bulunmamaktadır. Psikoloji mezunları, ülkemiz yasal mevzuatları gereği özel okul ve kurumlarda pedagojik formasyona sahip ise, sadece Rehber Öğretmen unvanı ile  hizmet sunabilirler.

Kurumların rehberlik personelini okul psikoloğu ya da psikolog olarak okulda tanıtması yasal hükümlere aykırıdır.

          

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.