MEB PSİKOLOJİK DESTEK HİZMETLERİ EKİBİ PİY İÇİN SAHADA

MEB PSİKOLOJİK DESTEK HİZMETLERİ EKİBİ PİY İÇİN SAHADA

Ülkemizde 28 Temmuz itibariyle başlayan yangınları söndürme çalışmaları sürüyor. Çok çeşitli bölgeleri etkisi altına alan yangınlar vatandaşlarımızı olumsuz etkiledi. Yangınlar, örseleyici bir yaşantıdır. Etkilenen bölgede çok sayıda hayvanın ölümüne sebep olmakta, doğal habitatı da tahrip etmektedir. Bununla beraber bölge halkını doğrudan biçimde, görüntü ve haberler yoluyla uzak olanları ise dolaylı olarak travmatize etmektedir. MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül ‘de konuya dikkat çekti.

Yangın gibi doğal afetlerde psikolojik ilkyardım çalışmaları çok ciddi öneme sahiptir. Bu kapsamda MEB Psikososyal destek hizmetlerinde görevli psikolojik danışmanlar özverili çalışmalara imza atıyor.

Yangın bölgesinde görev yapan psikolojik danışmanlar çalışmalarını Rehberlik Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Murat AĞAR koordinasyonluğunda sürdürüyor. Psikolojik danışmanlar, yangından etkilenen bölge halkı ile psikolojik ilkyardım çalışmaları kapsamında biraraya geldi.

MEB ORGM genel müdürü sayın Mehmet Nezir GÜL, sosyal medya hesabından konuya değindi. Sayın Mehmet Nezir Gül, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Nefes alıyorsak ümidimizi de yaşatacağız. Psikososyal Destek Ekibimiz, öğrenci, Veli ve öğretmenlerimizle buluşmaya devam ediyor. Tüm fitnelere rağmen koşturmaya devam…”

PİY Nedir?

Yangın afetinin ülkemizi etkisi altına almasıyla beraber Psikolojik ilk yardım nedir? sorusu gündeme geldi. Psikolojik ilk yardım, afet gibi toplum ruh sağlığını olumsuz etkileyen olaylarda psikososyal hizmetlerin en erken aşamasıdır. Kaza, terör olayları, yangın gibi çok sayıda bireyi etkileyen afetlerde bölge halkının temel fizyolojik ve psikolojik ihtiyaçlarının karşılanması esastır. İlk kez 1954 yılında Draver ve arkadaşları tarafından kullanılan psikolojik ilk yardım, günümüz dünyasında oldukça ön plana çıkan bir uzmanlık alanı haline gelmiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.