OTİZM SPEKTRUM ÜZERİNE ÇARPICI BİR YAPIM: FORREST GUMP

OTİZM SPEKTRUM ÜZERİNE ÇARPICI BİR YAPIM: FORREST GUMP

Mislina İNCE

Psikolojik Danışmanlık ve  Rehberlik öğrencisi

“Hayat bir kutu çikolata gibidir, içinden ne çıkacağını asla bilemezsin.”

Forrest Grump filmi , Winston Groom’un 1986 yılında aynı adlı romanından 1994 yılında yönetmen Robert Zemeckis tarafından beyaz perdeye uyarlanmıştır.

Forrest, sınır zeka düzeyinde ( 75 IQ puanı) olan bir çocuktur. Aynı zamanda otizm spektrum bozukluğuna, duruş ve yürüyüş bozukluğuna da sahiptir. Arkadaşları tarafından alaya alınır. Kimse Forrest’la arkadaş olmak istemez. Daima yanında olan annesi onun başarılı olacağına inanmaktadır ve insanların söylemlerini umursamamasını söyler. Herkesin farklı olduğunu dile getirir ve insanların Forrest’ ın demir takılı bacaklarına bakarak aptal söylemlerine karşı “Tanrı herkesin aynı olmasını istese, hepimizin bacaklarına demirler takardı.” der.

Forrest’ ı zeka düzeyinden dolayı okula almak istemeyen ve en az 80 IQ puanına sahip öğrencilerin gidebileceğini belirten okul müdürüne karşı Forrest’ın annesi, yapabileceği bir şeyler olduğu söyler ve Forrest okula alınır. Bilişsel yetersizliklerinden dolayı Forrest anlamada güçlük yaşamaktadır. Daima birilerine bağlı yaşar. Önce annesine sonra Jenny’ye sonra Bubba’ ya sonra da teğmene. Forrest birileri olmadan kendini yönetemez ve daima yönlendirmeye ihtiyaç duyar. Neden sonuç ilişkileri kuramaz. Kurgu becerisi gelişmemiştir ve daima basit düşünür.

Bir Azmin Öyküsü

Okul otobüsünde kimse Forrest’ ı yanına oturtmaz. Bir gün biri buraya oturabilirsin der ve Forrest  o gün hayatının aşkıyla tanışır. Artık Jenny adında bir arkadaşı vardır. Arkadaşlıkları ilerler ve Forrest aşık olur. Bir gün ikisi birlikte yürürlerken çocuklar Forrest’ a taş atmaya ve kovalamaya başlarlar. Forrest, Jenny’ nin yönlendirmesiyle koşmaya başlar. O anda demir protezler parçalanır ve Forrest artık çok hızlı koşabiliyordur. Bu koşusu sayesinde Amerikan futbol takımında yer alır. Takımdaki başarısının ardından dönemin başkanı John Kennedy ile tanışır.

Bir Azmin Öyküsü

Forrest, okulu bittikten sonra orduya katılır. Silahı hızlı söküp takması komutanının dikkatini çeker ve komutanı onu dahi diye adlandırır. Forrest Gump , sonrasında Vietnam’a gönderilir. Vietnam’daki savaşta birkaç kişiyi savaş alanından çıkarır fakat çok sevdiği arkadaşı Bubba’ yı kaybeder. Savaştan sonra Forrest’a şeref madalyası verilir. Savaşta kendisi de yaralanan Forrest hastanede masa tenisi oynamaya başlar ve kendini çok iyi geliştirir. Ülke adına yarışmalara katılır.  Ordudaki görevini tamamlayan Forrest, söz verdiği gibi Bubba’ nın ailesiyle tanışmaya gider. Bir karides teknesi alır ve teğmen Dan ona yardım eder. Teğmen Dan savaşta bacaklarını kaybetmiştir. Başlarda hiç karides yakalayamasalar da bir akşam fırtına olur ve tek sağlam kalan tekne Furrest’ın Jenny adını verdiği teknesidir. Teğmen Dan ile birlikte çok para kazanırlar.

Hayatının aşkıyla bir türlü kavuşamayan ForrestJenny’ yi hiç aklından çıkarmaz. Jenny Forrest’ın evlilik teklif ettiğinin ertesi günü evi terk eder. Forrest amaçsızca neden olduğunu bilmeden yalnızca koşar. İnsanlara umut olur ve insanlar onun peşinden koşmaya başlarlar. Annesi Forrest’a, hayata devam edebilmek için geçmişi arkanda bırakman gerekir, demiştir. Forrest, bunun için koştuğunu düşünmüştür. Tam 3 yıl 2 ay 14 gün 16 saat koşmuştur. “Ben yoruldum” diyerek eve döner.

Furrest Vietnam savaşı dahil olmak üzere Amerika’nın birçok önemli olaylarına dahil olur. Evdeyken, yine bir suikast haberini dinlerken Jenny’den mektup gelir ve Jenny onu çağırıyordur. Forrest mektuptaki adrese gider.ForrestJenny’den bir oğlu olduğunu ve Jenny’nin hasta olduğunu öğrenir. Jennyona evllik teklifi eder ve Forrest’la evlenirler. Forrest, Jenny’yi kaybeder ve küçük Forrest’la yaşamına devam eder.

Forrest Gump, farkındalık yaratan, dünyaya bir de Forrest’ ın gözünden bakmamızı sağlayan, dönemin siyasi olaylarına, verilen mesajlara, suikastlere ve diğer tarihsel olaylara yer verişiyle belgeseli de andıran harika bir film. Dezavantajlı gibi görünse de azim ve isteğiyle birçok başarı elde eden Forrest’ın muhteşem hayat hikayesi. Ruhumuzu ısıtacak, umutla dolmamızı sağlayacak, buruk bir hüzünle devam eden akıllarımızdan çıkmayacak ve bizi içine çeken bir hikaye…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.