TÜRK PDR DERNEĞİ’NDEN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ AÇIKLAMASI: ÜZÜNTÜ VERİCİDİR

TÜRK PDR DERNEĞİ’NDEN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ AÇIKLAMASI: ÜZÜNTÜ VERİCİDİR

Dün gece yayımlanan Resmi Gazete’de Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekildiği yönünde Cumhurbaşkanlığı kararı, tepki ile karşılandı! 20 Mart Resmi Gazete’de yayımlanan karar metni ile Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekildiği açıklandı. Karar üzerine yurdun dört bir yanından eleştiri ve tepkiler geliyor.

İstanbul Sözleşmesi Nedir?

Bilindiği gibi İstanbul Sözleşmesi 11 Mayıs 2011’de Türkiye öncülüğünde İstanbul’da imzaya açılmıştır. Sözleşme, Avrupa’da kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet ve ev içi şiddetle mücadeleyi hedefleyen ilk yasal metindir.  

Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadele Hakkındaki Avrupa Konseyi Sözleşmesi 1 Ağustos 2014’te yürürlüğe girmiştir. Sözleşme kapsamını aile içi ya da ev içi şiddetin biyolojik veya hukuki bakımdan aile bağına bakılmaksızın önlenmesini öngören, Avrupa ülkelerini bağlayıcı maddeler oluşturmaktadır. Ayrıca sözleşme kadın sünneti de dahil kadına yönelik her türlü şiddeti karlısına alarak şiddetle mücadeleye dikkat çeker.

Sözleşme, şiddetin dayanağını oluşturan toplumsal cinsiyet eşitsizliğini de reddetmektedir. Sözleşme kapsamında kadına yönelik şiddet bir insan hakları ihlali olarak tanımlanmaktadır.

Türk PDR Derneği’nin Sözleşmeden Çekilme Kararı Açıklaması

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekildiğine yönelik Cumhurbaşkanlığı Kararı ile ilgili olarak Türk PDR Derneği açıkla yaptı. Yapılan açıklamada kararın kaygı ve üzüntü verici olduğuna değinildi. Türk Psikolojik danışma ve Rehberlik Derneği’nin ilgili açıklaması şu şekildedir:

“11/05/2011 Tarihli ve 20 ülke ve Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanmış olan, dezavantajlı kişi ve grupların korunması, insan haklarına dönük maddeler ihtiva eden, özellikle kadın, çocuk ve engellileri korumaya ve devlet güvencesinin sağlanmasına dayalı İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİN Cumhurbaşkanlığı kararı ile tek taraflı çıkılmasına dönük karar kaygı ve üzüntü vericidir.


İnsanı yaratıcıdan dolayı seven ve mağduru, zayıfı ,güçsüzü korumayı emreden ,farklı düşünce ve inançlara saygı gösteren İslam inancı ; kadını ,çocuğu, güçsüzü, koruyan kültürümüzle;
insanları koşulsuz kabul eden, kadın çocuk suçlarında en önde mücadele eden, temel ilkesi ‘’demokratik insancıl anlayış’’ üzerine yapılanmış Psikolojik Danışmanlık mesleğimizin ilkelerini içselleştirmiş meslek grubu mensubu Psikolojik Danışmanlar olarak; sayın cumhurbaşkanımızın kararı tekrar gözden geçirmesi, TBMM de sözleşmeden çıkılmamasına dönük karar alınması talebimiz ve dileğimizdir.


Suç işlemeyi, başkalarına saygılı, zorbalık ve ötekileştirme düşünmeyen, genel aile yapımıza ve inançlarımıza aykırı maddeler ihtiva etmeyen İstanbul Sözleşmesi’nden ülkemizin ayrılmamasını talep ediyoruz.

Kamuoyuna saygılarımızla.

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.