MEB 2021 SÖZLEŞMELİ ALIMLARDA PDR KONTENJANINDA DARALMA

MEB 2021 SÖZLEŞMELİ ALIMLARDA PDR KONTENJANINDA DARALMA!

Milli Eğitim Bakanlığı, 2021 yılı sözleşmeli atama klavuzunu yayımladı. Yayımlanan klavuz, 700bin civarında genç mezun tarafından üzüntüyle karşılandı. Öğretmen adayları ile PDR program mezunları takvime yönelik sosyal medya hesaplarından tepki gösterdi.

2021 MEB atama klavuzu incelendiğinde ön başvuruların alınması ile göreve başlama tarihi arasında yedi ay olduğu görülüyor. Öğretmenlerin göreve başlamasına kadar geçen süreç, 2021 KPSS dönemini de kapsıyor. Bu durum, atama bekleyen mezunlar tarafından 2021 senesinde ek atama yapılmayacağı biçiminde yorumlandı.

2020 MEB Atama Takvimi ile 2021 Arasında Hangi Farklar Var

MEB, 2021 atama klavuzunu bir önceki yıla göre iki ay gecikmeli açıkladı. Bilindiği gibi, 2020 MEB atama klavuzu Şubat ve Haziran aylarında iki kez yayımlanmıştı. Geçtiğimiz yıl MEB sözleşmeli atamaları için toplam 40 bin kontenjan ayrılmıştı. Geçtiğimiz 2020 senesinde MEB sözleşmeli atamalarında ilk klavuz Aralık ayı içinde yayımlanmış ilk başvurular ise Ocak ayının başında alınmıştı. Ancak 2021 takvimi gecikti. Ayrıca takvimin geçtiğimiz yıl olduğu gibi ek atama ihtimaline izin vermediği görülüyor.

Branşların kontenjan dağılımında da bazı farklılıklar gözden kaçmıyor. 2020 MEB atama klavuzu incelendiğinde Şubat döneminde PDR için 19.921 kontenjan için PDR’ ye 1373 kontenjan verildiği görülüyor. Haziran 2020 atamalarında ise toplamda 19.910 kontenjan içinde PDR’ ye verilen sayı 1373′ tü.

Daralmalar hangi branşlara dağıtıldı

PDR ve birçok branşta meydana gelen daralmalar hangi branşlara dağıldığı yönünde bizim tespitimiz şu şekildedir:

  • Matematik programında artış, son atamaya göre 700 kontenjan üzerinde gerçekleşmiştir.
  • Özel eğitim alanında kontenjan artışı son atamaya göre 976′ dır.
  • Arapça,
  • İngilizce,
  • Müzik,
  • Türk dili ve Edebiyatı,
  • Coğrafya, Fizik, Felsefe, Biyoloji, Tarih, Teknoloji tasarım 100′ den az kontenjan artışının oluştuğu alanlar arasındadır.

Okullarda psikolojik hizmetlerin önem kazandığı bir dönemde psikolojik danışman açığı da baz alındığında 1004 olarak belirlenen kontenjan tepkiye yol açtı. Okul psikolojik hizmetlerinin sürdürüldüğü Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servislerinde açığın 7 bine yaklaştığını vurgulayan Türk PDR Derneği genel başkanı Oğuz ÖZAT, sosyal medya üzerinden şu açıklamalarda bulundu:

‘Rehberlik kadrosu atamaları, son beş yılın ortalamasıdır, düşmemiştir. Geçen yılki sayı, dönemsel olarak etkimizle yüksek verilmiştir. Bu yıl üç branş hariç tamamı ortalamanın altına düşerken Rehberlik ortalamayı korumuştur. Rehberlik kontenjanının hala ortalamanın üzerinde olmasının sebebi, Türk PDR Derneği’ nin varlığıdır.’

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.