PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK İÇİN 2020 YILININ PANORAMASI

PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK İÇİN 2020 YILININ PANORAMASI

Uygulamalı düzeyde bir lisans programı olan Psikolojik Danışma ve Rehberlik, psikolojik hizmetler kapsamında tüm kamu kurum ve kuruluşları ile insanın olduğu her yerde hizmet verebilecek yetkinlik ve yeterliliğe sahip uzmanlar yetiştirmeye devam ediyor. Geçmişte uygulanan yanlış politikalar ve özellikle dershanecilik sistemi içinde ‘rehberlik’ kavramı üzerinden gelişen ve tamamen ticari anlayışa odaklı yaklaşımlar, bu yaklaşımların özellikle eğitim sistemimiz üzerinde alandışı kıyımı olarak dışavurduğu sorunlar; bugün geldiğimiz noktada Psikolojik Danışma ve Rehberlik programını hatalı uygulamalara ve saldırılara açık hale getirmiştir. Belirtilen nedenlerle yetmiş yıllık geçmişine rağmen, ülkemizde mesleki ehliyet sınırları içinde henüz yeni yeni tanınan ve tanımlanmaya başlayan bir alan oluşu, Psikolojik Danışma ve Rehberlik programını dönem dönem ciddi savunmaların ve mücadelelerin içine çekmektedir.

Geçtiğimiz 2020 yılı da bütün olarak düşünüldüğünde ülkemizin tanınan ve güçlü sivil toplum kuruluşlarından Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği öncülüğünde yapılan mücadelelere ve mesleki gelişim noktasında atılan ciddi adımlara sahne olmuştur.

İşte 2020 yılında Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanından tarihe düşülen notlar…

OCAK 2020

1 OCAK 2020

Adalet Bakanlığı, İstanbul/Taşraya pedagog alımı için 7 kişilik bir alım ilanı yayımladı. Bu ilanlarla birlikte yasal olarakpedagog‘ unvanını yalnızca, adli destek hizmetleri kapsamında görev yapan Psikolojik Danışma ve Rehberlik program mezunlarının kullanabileceğine ve PDR alan mezunları dışında unvanın kullanılmasının ‘unvan gaspı’ suçunu teşkil ettiğine bir kere daha dikkat çekildi.

2 OCAK 2020

Aile Psikolojik Danışmanlığı Dergisi 2019-Aralık Sayısı Dergipark üzerinden yayınlandı.

14 OCAK 2020

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü Kahramanmaraş Milletvekili Sayın Mahir Ünal, Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu’nu makamında kabul etti.

-24 OCAK 2020

Elâzığ Sivrice’ de meydana gelen deprem nedeniyle Türk PDR Derneği Psikososyal Travma Ekibi bölgeye intikal etti.

ŞUBAT 2020

1 ŞUBAT 2020

Türk PDR Derneği, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Genel Merkezi’ne iade-i ziyarette bulundu. Ziyarette başta ruh sağlığı yasa çalışmaları olmak üzere birçok konu değerlendirildi.

7 ŞUBAT 2020

Türk PDR Derneği, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ ne sunmak üzere proje detaylarını görüşmek üzere üzerinde çalışılan bir proje kapsamında, proje paydaşlarıyla dernek genel merkezinde değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıyı takiben; Adalet Sendikası Genel Başkan Vekili Hasan Hüseyin TAŞÇI ve Genel Başkan Yardımcısı Yusuf EKİNCİ ile Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ nde Genel Müdür Yılmaz ÇİFTÇİ ve Genel Müdür Yardımcısı Namık Kemal VAROL ile görüşüldü.

5 ŞUBAT 2020

Türk PDR Derneği, 2020 yılı itibariyle, bünyesinde yayımladığı Türk PDR Dergisi için, uluslararası literatürde yer almak adına, yalnızca İngilizce makale kabul edileceğini duyurdu.

MART 2020

1 MART 2020

Türk PDR Derneği tarafından yapılan açıklamada, klinik psikoloji yüksek lisans programlarına PDR mezunu kabul etmeyerek hak gaspı yaratanlara karşı yasal sürecin başlatılacağı ve konunun takip edileceği bildirildi.

4 MART 2020

Aile danışmanı ulusal meslek standartlarının belirlenmesi çalıştayı kapsamında Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında gerçekleşen çalışmaya Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği’ ni temsilen Ankara Üniversitesi PDR Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serap NAZLI ve dernek yönetim kurulu üyesi Mehmet Fatih KILIÇ katıldı.

16 MART 2020

Bakanlar kurulu kararıyla olası corona salgınına karşı önleyici tedbir kapsamında okullar 16 Mart pazartesi tatile girdi. Beştepe zirvesinin ardından yapılan açıklamalarda 23 Marttan itibaren eğitimin ‘uzaktan eğitim’ olarak sürdürüleceği bilgisi alındı.

23 MART 2020

Temel Eğitim Genel Müdürü sayın Doç. Dr. Cem GENÇOĞLU, NTV canlı yayında, pandemi süreci uzaktan eğitim konusu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Doç.Dr. Cem GENÇOĞLU, programda konuya bir eğitimci ve psikolojik danışman olarak yaklaşarak, süreçte aile içi sağlıklı iletişimin de önemine dikkat çekti.

NİSAN 2020

9 NİSAN 2020

Türk PDR Derneği, #covid19 pandemi kapsamında PDR alan mezunları ve öğrencileri için geniş kapsamlı pandemi dönemi eğitim çalışmalarına başladı.

-14 NİSAN

1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’na 50. maddesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki 50/A maddesi Eklenmiştir.

14 Nisan 2020 tarihinde TBMM’ de Yüksek Öğretim Kanunu değişiklikleri içerisine sıkıştırılan kanun değişikliği ile 1739 sayılı Temel Eğitim Kanunu 50/A bendine eklenen üç paragrafla öğretmen izin ve tatillerinde değişiklik yapılmıştır. Değişikliğin yasal boyutları hakkında Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği açıklamalarda bulunarak değişikliğin MEB personelleri için yaratacağı olası sorunlara dikkat çekti.

MAYIS 2020

4 MAYIS 2020

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği genel başkanı Uzman Psikolojik Danışman Oğuz Özat, Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül ve Rehberlik Daire Başkanı Seyfettin Toraman ile yönetmelik gündemi kapsamında görüşme yaptı.

21 MAYIS 2020 2020

Türk PDR Derneği Sakarya Şubesi tarafından Sosyal İzolasyon Sürecinde Ruh Sağlığını Koruma Rehberi yayımlandı.

HAZİRAN 2020

10 HAZİRAN 2020

Giresun Üniversitesi PDR alan hocalarımızdan Şirin Bozkurt’un vefatı tüm camiayı üzdü. Hocamıza Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve öğrencilerine başsağlığı dileriz.

26-28-28 HAZİRAN 2020

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Kahramanmaraş Şubesi tarafından online Psikolojik Danışma Ekolleri Zirvesi düzenlendi.

29 HAZİRAN 2020

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği, okullarda norma dayalı Psikolojik Danışma ve Rehberlik kadrosunun eşitsizliği beraberinde getirdiği gerekçesi ve her okula PDR normu talebi ile, öğrencisi için Psikolojik Danışma ve Rehberlik uzmanı talep eden bir veli aracılığı ile Danıştay davası açtı.

TEMMUZ 2020

14 TEMMUZ 2020

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği; açıköğretim Psikoloji lisans programı açılmasına dair girişimlere karşı görüş yazısı yayımlayarak açıköğretim programlarına Psikoloji’ nin alınmasının ilgili alanın bilimsel yapısına aykırı olduğuna dikkat çekti.

23 TEMMUZ 2020

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Okul Psikolojik Danışmanlığı Dergisi, ASOS INDEX , TÜRK PSİKİYATRİ DİZİNİ, TÜRK EGİTİM İNDEKSİ, EURASIAN SCIENTIFIC JOURNAL INDEX , GENERAL IMPACT FACTOR VE DIRECTORY OF RESEARCH JOURNAL INDEXING platformlarında taranmaya başlanmıştır.

26 TEMMUZ 2020

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği tarafından alan yazına önemli bir akademik ve bilimsel/hakemli dergi daha kazandırılmıştır. Türk Klinik Ruh Sağlığı Psikolojik Danışma Dergisi, 26 Temmuz 2020 tarihinde yayın hayatına başladı.

9 NİSAN-18 TEMMUZ 2020

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik 9 Nisan-18 Temmuz 2020 tarihleri arasında gerçekleştirdiği Covid 19 Pandemi dönemi online eğitimleri yoluyla, 150.072 izleyici ile buluştu.

AĞUSTOS 2020

-6 AĞUSTOS 2020

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği tarafından 06.08.2020 tarihli yönetim kurulu kararıyla ‘Kadın Ve Çocuk Hakları Komisyonu’ nun kurulduğu ve komisyonun çalışmalarına başladığı duyuruldu.

-14 AĞUSTOS 2020

Yeni Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği yayımlandı. 10 Aralık 2017 yönetmeliğinde Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanının etik ilke ve değerleri ile mesleğin özüne ters düşecek biçimde bir anlayışın olması, psikolojik danışmanları harekete geçirmişti. Psikolojik danışmanların, mesleğin Psikolojik Danışma boyutunu yok sayan yönetmeliğe karşı verdiği mücadele sonunda; Psikolojik Danışman tanımı ile Psikolojik Danışma yeniden MEB yönetmeliğine girdi. Yeni yönetmeliğe göre psikolojik danışman unvanı, MEB bünyesinde yalnızca Psikolojik Danışma ve Rehberlik mezunlarına tanımlanırken, hizmete atanan Psikoloji bölüm mezunları ile zamanında hatalı uygulamalarla atanmış olan diğer alandışı personelin ‘rehber öğretmen’ unvanı kullanması yasalaştı.

EYLÜL 2020

1 EYLÜL 2020

Türk Psikolojik Danış ve Rehberlik Derneği, 1 Eylül 2020 tarih ve 23 numaralı karar ile Türk PDR Derneği’ nin ilk genel kurul tarihi 30 Eylül 1989′ dan ilhamla, 30 Eylül’ ü Ulusal Psikolojik Danışmanlar Günü, Eylül’ ün son haftasını ise Psikolojik Danışma ve Rehberlik Haftası ilan etmiştir.

-2 EYLÜL 2020

MEB 20 bin ek atama sonuçlandı. 1373 psikolojik danışmanın ataması gerçekleşti.

3 EYLÜL 2020

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Genel Başkanı Uzm. Psikolojik Danışman Oğuz ÖZAT ve Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi Prof.Dr. Erdal HAMARTA; Yüksek Öğretim Kurulu, Hukuk İşleri Kurul Üyesi Prof. Dr. Metin TOPÇUOĞLU ve Eğitim İşleri Kurul Üyesi Mehmet ŞİŞMAN’ı makamlarında ziyaret ederek, PDR’nin bölüm olması, PDR Yüksek Lisans programlarının MYK tanımları doğrultusunda çeşitlendirilmesi, PDR lisans ders programları, PDR kontenjanlarının daraltılması konularında taleplerini sundular.

11 EYLÜL 2020

Türk PDR Derneği Genel Merkezi’ nin Milli Eğitim Bakanlığı ve Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğü’ ne kurumsal taleple ilettiği ve Türk PDR Derneği Sinop İl Temsilciliği’ nin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ ne “Rehberlik ve Psikolojik Danışma zümre toplantıları”na ilişkin başvurusu neticesinde MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün “İl Danışma Kurulu Toplantıları” “RAM bölge Toplantıları” ve “Okul RPD Yürütme Komisyonu Toplantıları” nı gerekçe göstererek Rehberlik Zümre Toplantılarının yapılmamasının uygun görüldüğüne dair resmi yazı yayınlanmıştır.

7 EYLÜL 2020

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Genel Başkanı Uzm. Psk. Dan. Oğuz ÖZAT, dernek Genel Sekreteri Psikolojik Danışman Mesut YILDIRIM ve (dönemin) Ankara İl Temsilcisi Psikolojik Danışman Arif GÖLBAŞ yeni Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği ve alt yönergelelerin yayınlanması sonrasında MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü sayın Mehmet Nezir GÜL ve Daire Başkanları Murat AĞAR, Oktay YILMAZ, Seyfettin TORAMAN ve Fikret YILMAZ’a teşekkür ziyaretinde bulundular.

20 EYLÜL 2020

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği bünyesinde toplumun Kadın ve Çocuk hakları minvalinde güçlendirilmesine yönelik, önleyici ve gelişimsel çalışmalar planlamak ve bu çalışmaları ilgili paydaşlarla işbirliği içerisinde yürüterek, psikolojik danışman kimliğimizle bu kapsamda vereceğimiz hizmete resmî bir hüviyet kazandırmak ereğiyle 04/08/2020 tarihinde Yönetim Kurulu’na komisyonun kurulması teklifi sunulmuş ve teklif 06/08/2020 tarihinde Yönetim Kurulu tarafından kabul edildi. Türk PDR Derneği bünyesinde kurulmuş olan komisyon tüm şube ve temsilcilikleriyle beraber 20/08/2020 tarihi itibariyle çalışmalarına resmî olarak başladı.

29 EYLÜL 2020

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği’ nin Aralık 2019 itibariyle Türk Patent Enstitüsü’ ne yaptığı başvuru neticelendirilmiş ve Türk PDR Derneği logosu ile PDR, Psikolojik Danışman, Psikolojik Danışma, Psikolojik Danışma ve Rehberlik, Türk PDR DEr., Türk patent enstitü tarafından Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği’ ne tescillenmiştir.

Buna göre ilgili kavramlar ile Türk PDR Der. logosu, firma iş yeri etkinliği,eğitim ya da ticari herhangi bir amaçla Türk PDR Derneği’ nden izinsiz kullanılamaz, tescil yapılamaz. Psikolojik danışma ve rehberlik mezun ve öğrencileri ise mezun hakkı olarak söz konusu hususta Türk PDR Derneği tarafından kullanımına dönük izinlidir.

-30 EYLÜL 2020

Bu yıl ilki gerçekleşen 30 Eylül Ulusal Psikolojik Danışmanlar Günü coşkuyla kutlandı. 30 Eylül Psikolojik Danışmanlar günü dolayısıyla Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK’ un da aralarında bulunduğu çok sayıda devlet ileri gelenleri ve bürokratlardan, sosyal medya platformlarında günün önemine dair mesajlar iletildi. Ayrıca çok sayıda büyükşehir belediyesinin reklam panolarında 30 Eylül Ulusal Psikolojik Danışmanlar gününe dair ilanların yerini alması, meslektaşlarımız arasında memnuniyetle karşılandı.

EKİM 2020

3 EKİM 2020

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği tarafından ülke geneli özel okul ve rehabilitasyon merkezlerine psikolojik danışman istihdamı ile ilgili yazı gönderilmiştir. Bu hususta, Psikolojik Danışman arayan özel okullar ile iş arayan psikolojik danışman dernek üyeleri Türk PDR Derneği’ nin web sitesinde yer alan personel ve iş arayan kurumlar havuzları aracılığı ile buluşturulacaktır.

7 EKİM 2020

Türk PDR Derneği Genel Merkezi tarafından Psikolojik Danışma ve Rehberlik mezunlarının ‘sağlık lisansiyeri’ sayılması ve Sağlık Bakanlığı’ nda kadro alabilmesi için Danıştay davası açılmıştır. Davaya dayanak olarak emsal dava sonuçları, PDR programı ders dökümü, akademik literatür, Tababet Kanunu, 657 Sayılı DMK meslek sınıflaması gösterilmiştir.

Türk PDR Derneği genel merkezi tarafından Türkiye geneli belediyelere Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanının yetkinlik ve yeterliliklerini anlatan ayrıca eğitim, işbirliği, psikolojik danışman personel çalıştırılması yönünde açıklama ve talepler içeren resmi yazı; 30 Büyükşehir, 51 İl Belediyesi, 519 Büyükşehir İlçe Belediyesi, 400 İlçe Belediyesine kargo ve elektronik imzalı e-posta yolu ile gönderilmiştir.

-16-17 EKİM 2020

Türk PDR Derneği İstanbul Şubesi tarafından bu yıl 3’sü gerçekleştirilecek PDR Zirvesi; alan akademisyenleri, alan çalışanları, PDR mezun ve öğrencilerini bir ara getirdi.

17 EKİM 2020

Türk PDR Derneği, rehberlik ve psikolojik danışmanlık programının bölüm olması İçin temaslarını sürdürüyor. Dernekten yapılan son açıklamalara göre konuya ilişkin dosya, TBMM siyasi parti grup başkanları ile YÖK’e resmi olarak sunuldu.

-29 EKİM 2020

2021 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Çalışma Programı, Resmi Gazete’nin 27 Ekim 2020 Tarihli Mükerrer Sayısında yayımlandı. Programda gençlere ve ailelerine dönük psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerinin arttırılmasına vurgu yapıldığı dikkat çekiyor.

Türk PDR DErneği İstanbul Şubesi’ nin geleneksel olarak düzenlediği PDR Zirvesi 2020 senesinde pandemi koşullarında çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

KASIM 2020

11 KASIM 2020

Adalet Bakanlığı, 100 pedagog alımı için ilana çıktı.

13 KASIM 2020

Ulusal PDR Öğrenci Konseyi (PDOK) Temsil Heyeti seçildi.

ARALIK 2020

7 ARALIK 2020

Türk PDR Derneği ile CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı YAŞAMHAK Projesi kapsamında ülke genelinde şiddet mağduru kadın ve çocuklara yönelik sunulacak psikolojik destek hizmetlerine ilişkin imzalanan protokol doğrultusunda kurulacak komisyonlarda görev alarak psikolojik destek sunmak isteyen psikolojik danışmanlara çağrı yapıldı.

-16 ARALIK 2020

Türk PDR Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Şube Başkanı Prof. Dr. Mehmet Engin Deniz, YTÜ Eğitim Fakültesi Dekanlığına atandı.

-28 ARALIK 2020

Diyanet İşleri Başkanlığı 38 psikolojik danışman alacağını duyurdu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.