REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ YAYIMLANDI

REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ YAYIMLANDI

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği, 14 Ağustos 2020 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bilindiği gibi 10 Kasım 2017 tarihinde yayımlanan Rehberlik Yönetmeliği, Psikolojik Danışma ve Rehberlik programı mezunları tarafından mesleğin etik ilke ve değerleri ile psikolojik danışma uzmanlığını yok saydığı gerekçesi ile alan mezunları tarafından eleştirilmişti. Alan mezunlarının Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Merkezi’nde verdiği yönetmelik mücadelesi sonucunda 14 Ağustos 2020 tarihinde ilgili yönetmelik yenilenerek ‘Rehberlik ve Psikolojik Danışma Yönetmeliği’ ismi ile yayımlandı.


PSİKOLOJİK DANIŞMA HİZMETLERİ YENİDEN GÖZ ÖNÜNDE TUTULDU

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Yönetmeliği’ nde İlk göze çarpan psikolojik danışma uzmanlık alanının yönetmeliğe yeniden eklenmiş olmasıdır. Psikolojik Danışma ve Rehberlik alan mezunlarının lisans eğitiminde bir ruh sağlığı uzmanı olarak yetiştiği, yönetmelikte yeniden dikkate alınmış oldu.


PDR MEZUNLARI YALNIZCA PSİKOLOJİK DANIŞMAN UNVANINI KULLANACAK

MEB’ e bağlı resmi ve özel kurumlarda okul psikolojik danışmanı olarak görev yapmakta olan psikolojik danışmanların çalışma esaslarının düzenlendiği Rehberlik ve Psikolojik Danışma Yönetmeliği’ nde rehber öğretmen ile psikolojik danışman unvanları, mezun olunan uzmanlık alanına göre ayrıştırılmıştır. Buna göre en az lisans düzeyinde Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanı mezunları psikolojik danışman unvanını kullanacaktır. PDR mezunları dışında psikolojik danışman unvanının kullanılamayacağına dair ilgili maddeler, unvan gaspı davaları için fe önemli bir dayanak oluşturmuştur.


İYİLEŞTİRİCİ HİZMETLER, UZMANLIK ALANIDIR

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği’ nde iyileştirici hizmetlerin yalnızca psikolojik danışma alanında eğitimi uygun olanların yapabileceği vurgulanmış ve Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servislerinde iyileştirici hizmetlerin özel bir uzmanlık alanı olduğu net biçimde ortaya konmuştur.


Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği’ nde emeği geçen Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği genel merkez yönetimi ile şube ve temsilciliklerimizin yönetimlerine ve çok değerli meslektaşlarımıza teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.