Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri ile ilgili mevzuat çalışmaları çalıştayı GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri İle İlgili Mevzuat Çalışmaları Çalıştayı

MEB Özel Eğitim ve Genel Müdürlüğünün Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri ile İlgili Mevzuat Çalışmaları Çalıştayı, 11 Haziran 2020 tarihinde gerçekleştirildi. Çalıştaya davetli olarak Türk PDR Derneği genel başkanı sayın Uzm. Psk. Dan. Oğuz ÖZAT ve yönetim kurulu tam kadro olarak katıldı. Mesleki mücadelemizde bizleri yalnız bırakmayan Temel Eğitim Genel Müdürü Doç. Dr. Cem GENÇOĞLU’ nun da çalıştayda bulunduğu dikkatlerden kaçmadı. Türk PDR Derneği, camiamız adına görüş ve önerilerini sunmuştur.

Konuyla ilgili olarak MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri genel müdürü sayın Mehmet Nezir GÜL, attığı tweet’te “Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetlerine ilişkin taslak mevzuatların değerlendirilmesine yönelik toplantı gerçekleştirildi. Güzel haberlere hazır olun” yazdı. Tweet, meslektaşlarımız tarafından umutla karşılanırken Türk PDR Derneği genel başkanı Oğuz ÖZAT sosyal medya hesaplarından konuyu “geliyor gelecek olan” şeklinde duyurdu.

Söz konusu çalıştayda Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmelik Taslağı, Rehberlik ve Araştırma Merkezi Yönerge Taslağı, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Etik Yönerge Taslağı değerlendirilerek, görüş ve öneriler paylaşıldı.

Bilindiği gibi PDR bilimi için 10 Kasım 2017’de yayımlanan Rehberlik Yönetmeliği, mesleki etik, ilke ve değerler ike meslek etiğinden uzak yaklaşımı nedeniyle alanda tartışma konusu olmuştu. Psikolojik Danışma ve Rehberlik ile ilgili mevcut mevzuata yönelik saha çalışanları ve akademisyenleri ile PDR öğrencilerinin Türk PDR Derneği çatısı altında mücadelesi sürüyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.