ÖZEL SEKTÖR ‘REHBER ÖĞRETMEN’ İLANLARINDA ŞAŞIRTAN DETAYLAR!

ÖZEL SEKTÖR ‘REHBER ÖĞRETMEN’ İLANLARINDA ŞAŞIRTAN DETAYLAR!

Özel sektör tarafından özel öğretim kurumlarının ‘rehber öğretmen’ kontenjanı için verdiği ilanların bazıları, adeta ‘bunlar bu işi bilmiyor mu?’ dedirtiyor!

İşte özel öğretim kurumlarının ilanlarında şaşırtan detaylardan bazıları!

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Şartı Var ancak Formasyon Şartı da Getirilmiş!

Özel öğretim kurumlarının bazılarının ilanlarında aday kriterleri olarak üniversitelerin Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden mezun olma, var ancak hemen ardından eklenen ‘formasyona sahip olmak’ şartı akıllara ziyan! Bu tür ilanlar akla iki seçenek getiriyor;

Özel eğitim kurumları ilana açtığı alanın uzmanlık eğitimini tanımamakta,

özel öğretim kurumları PDR şartı veriyor ama bir yandan da kontenjanı alandışına açıyor.

Üniversitelerin İlgili Bölümlerini Sayamayanlar!

Özel öğretim kurumlarının ‘rehber öğretmen’ kontenjanı olarak verdiği iş ilanlarının bir kısmında kriter olarak ‘üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun’ ifadesi yer alıyor. Ancak bu ifadenin bulunduğu kimi ilanlarda ‘MEB atama kriterlerine sahip olmak’ ifadesinin de bulunması ‘MEB atama kriterine göre üniversitelerin ilgili bölümleri açıktır. İlanda neden özellikle belirtilmemiş?’ sorusunu akla getiriyor.

Felsefe, Sosyoloji!!

Özel öğretim kurumları bir yandan kurumlarının niteliğini vurgularken bir yandan da rehberlik kadrosu için açtıkları ilanlarda kontenjanlarını PDR uzmanları dışında alandışı ve PDR ile hiçbir ilgisi olmayan programlara açarak niteliksizliğin alasını yapıyor! Üstelik bu programların Psikolojinin en önemli uygulama alanlarından olan PDR bilimi ile hiçbir uzmanlık ve görev ilişkisi de yok!

Görev Alanları ‘Yok Artık’ Dedirtiyor!

Bazı ilanlarda verilen görev alanları, ilanın rehber öğretmen için mi yoksa büro memuru için mi olduğu konusunda kafa karıştırıyor! Evraklarla ilgilenecek, seyahat engeli olmayan, dilekçe yazabilen rehberlik personeli arayan kurumların personelden beklentileri PDR’nin özü ile çelişkili görünüyor!

Doğal olarak bu tür ilanlar, ilanı veren kurumların nitelikli ve uzmanca, ruh sağlığı hizmetleri kapsamında verilecek bir PDR hizmetinden uzak olduğu anlaşılıyor. Bu noktada velilerimizin, çocuklarının eğitim kurumlarında çalışan rehberlik personelinin hangi uzmanlık eğitimini aldığı konusunda giderek daha hassas olması ve farkındalık kazanması, eğitim kurumlarının ‘rehber öğretmen’ ilanlarını bir kere daha gözden geçirmelerini gerektirecek gibi duruyor!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.